Łatwy zwrot towaru
KUP LUB ODBIERZ W NASZYM SKLEPIE
Rodzaj: lek OTC
Producent: Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.
Adres producenta: ul. Spółdzielcza 25a, 11-001 Dywity
Ilość: 150 ml
Lek ENEMA jest to roztwór stosowany doodbytniczo. Działa oczyszczająco na jelito grube. Zapobiega wchłanianiu wody w jelicie grubym powodując zmiękczenie mas kałowych. Zwiększenie objętości i zmiękczenie mas kałowych prowadzi do natychmiastowego pobudzenia odruchu wypróżniania.
Wskazania:
Lek ENEMA stosowany jest w: zaparciach, oczyszczaniu jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, przed i po zabiegach operacyjnych, oczyszczaniu jelita ze złogów środka kontrastowego po badaniu radiologicznym oraz oczyszczaniu jelita przed i po porodzie.
Dawkowanie:
Roztwór należy podawać tylko w postaci wlewu doodbytniczego.
Dorośli:
120- 150 ml.
Dzieci:
poniżej 14 kg 30 ml
do 27 kg 60 ml
do 40 kg 90 ml.
U osób odwodnionych objętość wlewu należy zmniejszyć ponieważ lek może spowodować dalsze odwodnienie. Unikać powtarzania wlewów w krótkich odstępach czasu. Nie należy stosować leku częściej niż raz na dobę lub stosować według zalecenia lekarza.
Lek podaje się doodbytniczo wciskając odpowiednią objętość roztworu wieczorem w dniu poprzedzającyrn wykonanie badania lub zabiegu operacyjnego oraz w dniu operacji. Wlew doodbytniczy w dniu poprzedzającym operację można powtórzyć w przypadku nie uzyskania pełnego oczyszczenia. Roztwór wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temperaturę pokojową. Po zastosowaniu leku należy podać pacjentowi doustnie dodatkową porcję płynów. Środków przeczyszczających nie należy stosować dłużej niż jeden tydzień.
W celu wykonania wlewu leku należy zmienić zakrętkę na zakrętkę z aplikatorem, która znajduje się w kartoniku jednostkowym (nie dotyczy preparatu przeznaczonego do lecznictwa zamkniętego). Zdjąć zabezpieczający kapturek i wprowadzić specjalną końcówkę do odbytnicy kierując ją w stronę pępka. Powoli naciskać butelkę, aż do wprowadzenia jej zawartości do odbytnicy. Opakowanie zawiera nadmiar roztworu, dlatego nie trzeba całkowicie opróżniać butelki. Po dokonaniu wlewu odczekać w obranej pozycji aż do wystąpienia uczucia parcia (2-5 minut) i dokonać wypróżnienia.Istnieją trzy pozycje umożliwiające wykonanie wlewu. Pozycja pierwsza (Sima) i druga (kolankowo- łokciowa) wymagają pomocy drugiej osoby. Pozycja 3 umożliwia wykonanie wlewu samemu.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku ENEMA
Lek dostępny jest w jednorazowym opakowaniu, co wyklucza możliwość przedawkowania. Jednakże u pacjentów, u których lek nie powinien być stosowany oraz u pacjentów szczególnie wrażliwych może dochodzić do zaburzenia stężenia jonów we krwi, kwasicy krwi oraz odwodnienia. Mogą pojawić się zaburzenia czynności układu krążenia oraz układu oddechowego. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku ENEMA
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.
Przerwanie stosowania leku ENEMA
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Sposób przechowywania :
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25C. Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Skład:
Substancjami czynnymi leku są: disodu fosforan dwunastowodny (Dinatrii phosphas dodecahydricus), i sodu diwodorofosforan jednowodny (Natrii dihydrogenophosphas monohydricus), 1 ml roztworu zawiera 32,2 mg disodu fosforanu i 139 mg sodu diwodorofosforanu, w przeliczeniu na substancje bezwodne. Inne składniki leku to: metylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.
Możliwe działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ENEMA może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstość występowania działań niepożądanych nie może być określona na podstawie dostępnych danych.
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Przemijające obniżenie stężenia jonów wapnia (hipokalcemia) i przemijające podwyższenie stężenia jonów sodu (hipernatremia), a w konsekwencji odwodnienie lek ma jednak obniżoną zawartość fosforanów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń jonowych. Ponadto, ENEMA jest lekiem
aplikowanym sporadycznie, a ewentualnie pojawiające się zaburzenia gospodarki wodnej i jonowej mają zazwyczaj charakter przejściowy.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Podrażnienie błony śluzowej odbytu.
Zaburzenia żołądka i jelit
Częste stosowanie może prowadzić do zaburzeń czynności jelita grubego.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione powyżej, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego , bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą , gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
- Postać: | rozt.doodbytniczy ,
płyn doodbytniczy |
- Dawka: | (0,0322g+0,139g)/ml |
- Opakowanie: | 150 ml |
- Główny składnik: | natrii dihydrophosphas, natrii hydrophos |
- Producent: | laboratorium galenowe olsztyn sp. z o.o. |